74.8k views
2 votes
If a force of unknown magnitude acts on a 10 kg box resting on a frictionless horizontal surface and changes its speed to 40 m/s in 5 s, then the acceleration of the box will be

User Ashu Kumar
by
6.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The box has a magnitude of 80 N

Step-by-step explanation:

The acceleration of the box can be calculated as follows:

a = (v_f - v_i) / t

where

v_f = 40 m/s (final velocity)

v_i = 0 m/s (initial velocity)

t = 5 s (time)

a = (40 - 0) / 5

a = 8 m/s^2

So, the acceleration of the box is 8 m/s^2. This acceleration can be caused by the force acting on the box, which can be found using the equation:

F = m * a

where

m = 10 kg (mass of the box)

F = 10 * 8

F = 80 N (Newton)

So, the force acting on the box has a magnitude of 80 N.

User Arnab Biswas
by
7.2k points