24.7k views
1 vote
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a ​6-ounce bottle for ​$4.19 or in a 14​-ounce bottle for ​$10.89.

1 Answer

2 votes

Answer:

6-oz bottle is a better deal

Explanation:

To find which is a better value, find the unit rates for both types of bottles

The bottle with the lower unit rate is the better deal

6-ounce bottle costs $4.19
Unit rate = 4.19/6 oz = $0.70 per oz

14-ounce bottle costs $10.89
Unit rate = 10.89/14 = $0.78 per oz

Hence the 6-oz bottle is a better deal

User Steve Greatrex
by
6.8k points