Answer:
6-oz bottle is a better deal
Explanation:
To find which is a better value, find the unit rates for both types of bottles
The bottle with the lower unit rate is the better deal
6-ounce bottle costs $4.19
Unit rate = 4.19/6 oz = $0.70 per oz
14-ounce bottle costs $10.89
Unit rate = 10.89/14 = $0.78 per oz
Hence the 6-oz bottle is a better deal