68.3k views
1 vote
A block is 75cm× 40cmx50cm .how many cubes of side 0.1 m can be carved out it

User Vak
by
6.3k points

1 Answer

7 votes

Answer: 150 Cubes.

Explanation:

Volume of cuboid is l*b*h, Volume of cube is S^3.

= 75*50*40 = 1,50,000 CM, = 0.1m= 10cm^3= 1000

No of cubes in one cuboid= volume of cuboid/volume of cube

1,50,000/1000= 150 cubes.

User Bradfordrg
by
7.8k points