107k views
0 votes
Mrs. Thapa wishes to grow flowers on the hanging bowls at her home. She brings 16 hemispherical bowls from the market having internal diameter 21 cm and uniform thickness 0.5 cm each and fills the bowls with compost completely. (i) If 1 cm³ of compost weighs 2.31 gm, find the total weight of required compost. (ii) If she covers outer curved surface of each bowl with polythene sheet, find the total amount of polythene

1 Answer

5 votes

Answer:

(i) The volume of each hemispherical bowl can be calculated as follows:

Volume of a hemispherical bowl = (2/3) x pi x (d/2)^3, where d is the internal diameter of the bowl.

Substituting d = 21 cm, we get:

Volume of a hemispherical bowl = (2/3) x pi x (21/2)^3 = 4851.97 cubic centimeters

The total volume of compost required to fill all 16 bowls is therefore:

Total volume of compost = 16 x 4851.97 = 77631.52 cubic centimeters

If 1 cm³ of compost weighs 2.31 gm, then the total weight of required compost is:

Total weight of compost = 77631.52 x 2.31 = 179231.83 grams or 179.23 kilograms

Therefore, Mrs. Thapa would need 179.23 kilograms of compost to fill all 16 hemispherical bowls.

(ii) The outer curved surface area of each hemispherical bowl can be calculated as follows:

Outer curved surface area of a hemispherical bowl = 2 x pi x (d/2)^2, where d is the internal diameter of the bowl.

Substituting d = 21 cm, we get:

Outer curved surface area of a hemispherical bowl = 2 x pi x (21/2)^2 = 693.84 square centimeters

The total outer curved surface area of all 16 bowls is therefore:

Total outer curved surface area = 16 x 693.84 = 11101.44 square centimeters

If Mrs. Thapa covers the outer curved surface of each bowl with polythene sheet, then the total amount of polythene required would be equal to the total outer curved surface area of all 16 bowls.

Therefore, the total amount of polythene required would be 11101.44 square centimeters.

Explanation:

User Stewie Griffin
by
6.9k points