205k views
2 votes
A battery is connected to an electrical circuit. During each second, 2.3 coulombs of charge pass through the battery when the switch is closed. The battery supplies energy to each coulomb of charge at a rate of 4.2J C^-1. Take 1 C = 6.24 x 10^18 electrons

State the potential difference across the battery

User Chevy
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The potential difference across the battery can be calculated using the equation:

Potential difference (V) = Energy supplied (J) / Charge (C)

Energy supplied during each second = 2.3 coulombs * 4.2 J/C = 9.66 J

Therefore, the potential difference across the battery would be:

Potential difference (V) = 9.66 J / 2.3 C = 4.2 V

So the potential difference across the battery is 4.2 volts.

User Robert Stam
by
7.5k points