188k views
1 vote
the original price of shoe is 80$. They are on sale 25% off. The sales tax is 6.25%. How much will you pay for the shoes?

User Josh Noe
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer: The total amount paid for shoes = $63.75

Step-by-step explanation:

The original price of the shoes = $ 80

Sale Discount = 25 %

So, the discount offered = 25 % of 80 = 20

So, the Discounted Price = Marked price - discount

= $ 80 -$ 20 = $ 60

Now, we need to calculate the sale tax of 6.25 % on $ 60.

Also, we know that Sales Tax = Sales Tax rate x Sale Price

= $ 60 x 0.0625 = $ 3.75

Total Cost = Sale Price + Sales Tax

= $ 60 + $ 3.75 = $63.75

Hence, the total amount paid for shoes = $63.75 included sales tax

User Peter Stephensen
by
6.7k points