Answer: Part A: Zach is paid $10 per hour
Part B: The equation would be p = 10h
Step-by-step explanation: Part A :Zach worked 4 hours and was paid $40. The question asks How much is Zach's paid per hour? Per hour means to find the unit rate and in order to find the unit rate in this case, you have to divide the $40 by the 4 to get how much Zach got per hour.
1.$40/4=10
Therefore, Zach is paid $10 per hour.
Part B: In the question it says Which equation shows the relationship between , h, the number of hours worked. The number of hours Zach worked was 4 hours. So, h = 4. Then for the next part of the problem, and p the amount paid. We know that Zach got paid $40. So p = 40. Now that we know our numbers, we could put the equation together.
1. P = 10h is the same as $40 = 10 x 4.
There's the answer, Hope it helps! Have a nice day!