32.9k views
3 votes
Sarah rides her horse with a constant speed of 20 km/h. How far can she travel in 4 hours

2 Answers

2 votes

Answer:

80 km

Step-by-step explanation:

Speed = Distance / Time
20 = Distance / 4
Distance = Speed x Time
Distance = 20 x 4
Distance = 80 km

Hope it helps

User Malvina
by
7.9k points
4 votes

Answer:

Sarah can travel 80 km in 4 hours at a constant speed of 20 km/h.

Step-by-step explanation:

The distance that Sarah can travel in 4 hours can be calculated by multiplying her speed (20 km/h) by the time (4 hours):

distance = speed x time

distance = 20 km/h x 4 hours = 80 km

User Byamabe
by
7.2k points