75.3k views
1 vote
A grocery store sells a bag of 3 oranges for $0.90. How much does one orange cost?

User Azat
by
7.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

first take a total price and then divided by the total bags to get price of each

Explanation:

  • 0.90÷3
  • =0.30
User Andycwk
by
7.3k points
6 votes

Answer:

$0.30

Explanation:

They tell you that a bag of 3 is $0.90. 3 can go into 90 a total of 30 times. 0.90/3 is 0.30

User Mathew Varghese
by
7.9k points