123k views
1 vote
A supermarket normally sells 20 eggs for £2.60. In a sale, the cost of the eggs is reduced by 30%. Work out how much 180 eggs cost in the sale. Give your answer in pounds (£).​

User JKJKJK
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

£16.38

Explanation:

To calculate the cost of 180 eggs during the sale, we first need to determine the cost of a single egg and then apply the 30% discount.

The initial cost of 20 eggs is £2.60. To find the cost of a single egg, we divide the total cost by the number of eggs:


  • (\£2.60)/(20) = 0.13

Now, we need to apply the 30% discount to the cost of a single egg:


  • \£0.13 * (1 - 0.30) = \£0.13 * 0.70 = \£0.091

The cost of a single egg during the sale is £0.091. To find the cost of 180 eggs, we multiply the cost of a single egg by the number of eggs:


  • \£0.091 * 180 = \£16.38

Therefore, the cost of 180 eggs during the sale is £16.38.

________________________________________________________

User Aspian
by
7.3k points