204k views
5 votes
The base area of a rectangular tank is 300 cm square. The capacity of the tank is 6 litres. Peter fills the tank with water up to 4/5 of its height. What is the height of the water leve?

The base area of a rectangular tank is 300 cm square. The capacity of the tank is-example-1

1 Answer

5 votes

Answer: 1 liters = 1000 cm^36 liters = 6000 cm^3Height

Explanation:

1 liters = 1000 cm^36 liters = 6000 cm^3Height

User Dcat
by
7.2k points