168k views
3 votes
Suppose a population of deer in a state is 15,000 and is growing 3% each year. Predict the population after 12 years.

A- about 540,000 deer
B- about 349,471 deer
C- about 21,386 deer
D- about 7,971,615,000 deer

1 Answer

1 vote

Answer: B- about 349,471 deer.

To calculate the population after 12 years, we can use the formula:

N = N0 * (1 + r)^t

where N0 is the initial population (15,000), r is the growth rate (3%), and t is the number of years (12).

Plugging in the values:

N = 15,000 * (1 + 0.03)^12 = 15,000 * 1.95863 = 29,379.45 ≈ 349,471

Explanation:

User Alexandros Marinos
by
8.2k points