91.6k views
2 votes
Fill in the blank question. A clothing store recently had a 25% off sale during which Monica bought a sweater for $25.95. After the sale had expired, Colleen used a coupon good for 20% off the regular price to buy the same sweater. How much did Colleen pay for the sweater before tax? Round to the nearest cent.

User Micho Rizo
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$29.12

Explanation:

x - .25x = 25.95

.75x = 25.95 Divide both sides by .75

x = 34.60

the original cost of the sweater was $34.60

34.60 x .8 If you take off 20%, you are leaving on 80%

$29.12 This is the purchase price of 20% off of the original cost.

User Muxa
by
6.7k points