223k views
3 votes
Suppose that 13 inches of wire costs 65 cents.At the same rate, how much (in cents) will 37 inches of wire cost?

2 Answers

5 votes
Answer: $1.85

Explanation:
In order to find this answer, you first need to find the unit rate.
To do that, you need to divide 0.65 by 13 in order to figure out how much 1 inch of wire costs.
Once you solve 0.65 divided by 13, you'll get 0.05, which represents the amount of cents that 1 inch of wire costs.
Then, you'd have to multiply 37 by 0.05 in order to find your answer, which is
$1.85
Hope this helped! :)
User Feras Arabiat
by
7.9k points
1 vote

Answer: $1.35

Explanation:

In order to find this answer, you first need to find the unit rate.

To do that, you need to divide 65 by 13 in order to figure out how much 1 inch of wire costs.

Once you solve 65 divided by 13, you'll get 5, which represents the amount of cents that 1 inch of wire costs.

Then, you'd have to multiply 37 by 5 in order to find your answer, which is $1.35 :)

User Doug Fawley
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories