Answer:
Explanation:
Since he paid a fee of $15 and $0.05 for each minute, we can write and solve the following equation to show this situation:
$0.05x + $15 = $ 55
Now use inverse operations to solve for x (the number of minutes he used):
0.05x + 15 - 15 = 55 - 15
0.05x = 40
0.05x / 0.05 = 40/ 0.05
x = 800 minutes
Joe used 800 minutes if he paid $55 .
The bolded are the answers