235k views
4 votes
An 8 pack of light bulbs costs $19.60. What is the unit price?

User Rees
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.45

Explanation:

To find the unit cost, you divide the total cost by the number of units

19.60 ÷ 8 = 4.45

User Guvener Gokce
by
6.4k points