219k views
5 votes
Please help me ASAP!! Thank you!!

Mr. Boone is buying an app for the class. The app costs a dollars per Student and he has 32 students. He spends a total of $96. How much is the app per student?

User VSZM
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

3 dollars per student.

Explanation:

if you divide 96 by 32, you get three.

User Sergeych
by
7.2k points
2 votes

Answer:

3 dollars per student

Explanation:

96/32=3

User Grafgenerator
by
7.9k points