189k views
3 votes
Please help me ASAP thank you! 100 points

What is the correct equation for this word problem?

Sophia brought some almonds from the store. She handed the cashier $15 and received $5 in change.


Mr. Boone is buying an app for the class. The app costs a dollars per Student and he has 32 students. He spends a total of $96. How much is the app per student?

User Eco
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer: 3

Step-by-step explanation:

32 × 3 = 96

96 ÷ 3 = 3

that means 3 dollars per student for the app.

User Fima
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories