Answer:
Unit Rate Apples = 1.78
Unit Rate Bananas = 0.62
Explanation:
Total cost $9.66
Apples cost $5.33
To find the cost for the bananas it is total - apples = bannanas
9.66 - 5.33 = b
b = 4.33
bananas cost $4.33
now to find the unit rate for the apples take apples cost and divide it by how many pounds you got
5.33/3 = 1.7766666667
round up since its a 6 and the unit rate for apples is 1.78
now to find the unit rate for the bananas take bananas cost and divide it by how many pounds you got
4.33/7 = 0.6185714285714
round up since its an 8 and the unit rate for bananas is 0.62