122k views
2 votes
Jane purchased 3 pounds of apples for $5.33 and 7 pounds of bananas. She paid a total of $9.66 for the fruit. Find the unit rate for the apples and bananas

Jane purchased 3 pounds of apples for $5.33 and 7 pounds of bananas. She paid a total-example-1
User Anilam
by
7.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Unit Rate Apples = 1.78

Unit Rate Bananas = 0.62

Explanation:

Total cost $9.66

Apples cost $5.33

To find the cost for the bananas it is total - apples = bannanas

9.66 - 5.33 = b

b = 4.33

bananas cost $4.33

now to find the unit rate for the apples take apples cost and divide it by how many pounds you got

5.33/3 = 1.7766666667

round up since its a 6 and the unit rate for apples is 1.78

now to find the unit rate for the bananas take bananas cost and divide it by how many pounds you got

4.33/7 = 0.6185714285714

round up since its an 8 and the unit rate for bananas is 0.62

User Gulli Meel
by
6.1k points
4 votes

Answer:

Explanation:

Apple Unit Rate = 1.77666666667 ($ for a pound of apples)
Banana Unit Rate = 0.61857142857 ($ for a pound of bananas)

(you can round these numbers)

Here they have provided us with the total price, price of apples, and the pounds of apples and bananas,

First I would find the unit rate of the apples by dividing the price by the amount.

5.33/3 = 1.77666666667 ($ for a pound of apples)

Then we can subtract the total from the total cost for apples to find the total cost of bananas.

9.66-5.33 = 4.33 ($ for 7 pounds of bananas)

Then we can use the same method to find the unit rate of a banana.

4.33/7 = 0.61857142857 ($ for a pound of bananas)

User TerryS
by
8.7k points