141k views
3 votes
How much energy is needed to melt 45 grams of lead(.045 kg) so it can be used to make a lead sinker for fishing? The lead has an initial

temperature of 30 degrees celsius and is poured into a mold immediately after it melts.
C lead=128 J/kg C
Heat of fusion = 24,500 J/kg
Melting point of lead = 327.3 degrees celsius
O

1 Answer

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

2433

User Nymk
by
7.2k points