Answer:
5.5 m/s
Step-by-step explanation:
First find a:
a = F/m = 100N / 20kg = 5 m/s²
Now find final velocity (v) using:
v² = v₀² + 2aΔx
initial velocity = v₀ = 0 because it starts from rest
Δx = 3 m
v² = 0 + 2(5 m/s²)(3 m) = 30 m²/s²
v = √30 m²/s² = 5.5 m/s