Answer:
[A] 20 m/s
Step-by-step explanation:
Given:
Time (t)= 5 seconds
Acceleration (a)= 4 m/s²
We know v=u+at
- V- final velocity
- U- initial velocity
- A- acceleration
- T- time
Speed = Velocity {in this question}
⇒ 40m/s=u+4×5 m/s
⇒ 40m/s=u+20 m/s
⇒ u=(40−20) m/s
u =20m/s
Hence, the initial speed of a car if its speed is 40 m/s after 5 seconds of accelerating at 4 m/s² is 20 m/s.
RevyBreeze