106k views
5 votes
A laptop costs $850 and a carrying case costs $45. If the sales tax is 7%, what is the total purchase price for

these items? Round to the nearest cent (hundredth).

1 Answer

6 votes
The total cost for the laptop is $850.
The total cost for the carrying case is $45.
So, the subtotal is $850 + $45 = $895.
7% of the subtotal is $895 * 0.07 = $62.65.
So, the total purchase price with sales tax is $895 + $62.65 = $957.65.
Rounding to the nearest cent, the total purchase price is $957.65.
User Ricardo Souza
by
6.8k points