110k views
1 vote
A 2-quart carton of chocolate milk costs $3.84 What is the price per cup?

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.48 per cup

Explanation:

2 quarts = 8 cups

$3.84/8 = $0.48

User Jsteinmann
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories