Answer:
x = 17.2 oz of substance A and C
x = 3.7 oz of substance B
Step-by-step explanation:
This is a word problem in mathematical optimization, which involves finding the values that maximize or minimize some objective function. To solve this problem, we need to find the optimal number of ounces of each substance to provide 100% of the required nutrition.
Let x be the number of ounces of substance A and C. Then the amount of substance B is 1 1/5 times either of these, or 1 1/5 x.
Since each ounce of substance A supplies 3% of the nutrition, the total contribution from A is 3x%. Similarly, the total contribution from B is 10 * 1 1/5 x = 11 x/5% and from C is 15x%.
The objective is to find x such that the total contribution from all three substances is 100%, or 3x + 11 x/5 + 15x = 100.
Solving for x, we have
29x/5 = 100
x = 100 * 5 / 29 = 17.24 oz
So, 17.24 oz of substance A and C, and 1 1/5 * 17.24 oz = 3.65 oz of substance B should be in the meal. Rounding to the nearest tenth, we have:
x = 17.2 oz of substance A and C
x = 3.7 oz of substance B