Answer: a. What is the proportion of current smokers among the 1685 high school students surveyed?
The proportion of current smokers among the 1685 high school students surveyed is 437/1685 = 0.259 or 26%.
b. What is the point estimate for the population proportion of all high school students who smoke?
The point estimate for the population proportion of all high school students who smoke is 0.259.
c. What is the 95% confidence interval for the population proportion of all high school students who smoke?
The 95% confidence interval can be calculated using the formula:
point estimate ± 1.96 * standard error
where standard error = square root of (point estimate * (1 - point estimate) / sample size)
standard error = square root of (0.259 * (1 - 0.259) / 1685) = 0.012
95% confidence interval = 0.259 ± 1.96 * 0.012
= 0.259 ± 0.023
= [0.236, 0.282]
So, the 95% confidence interval for the population proportion of all high school students who smoke is between 23.6% and 28.2%.
Explanation: