173k views
4 votes
Choose the lotion brand with lowest price per ounce. (2 points)

Brand A: 24 ounces for $2.25

Brand B: 40 ounces for $3.75
Both brands have the same price per ounce.
Not enough information is given.
Brand B
Brand A

1 Answer

3 votes

Answer: Brand A: 24 ounces for $2.25

Brand B: 40 ounces for $3.75

Price per ounce for Brand A = $2.25 / 24 ounces = $0.09375

Price per ounce for Brand B = $3.75 / 40 ounces = $0.09375

Both brands have the same price per ounce.

Explanation:

User Willbattel
by
7.4k points