Answer: Brand A: 24 ounces for $2.25
Brand B: 40 ounces for $3.75
Price per ounce for Brand A = $2.25 / 24 ounces = $0.09375
Price per ounce for Brand B = $3.75 / 40 ounces = $0.09375
Both brands have the same price per ounce.
Explanation:
8.2m questions
10.9m answers