Answer: The interest for the loan for each day is 5000 x 6.9/100 = $345.
For the first installment, the interest will be for 60 - 1 = 59 days. So, the interest for this period will be 59 x $345/365 = $166.55.
The first installment will be $5000 + $166.55 = $5166.55.
For the second installment, the interest will be for 120 - 60 = 60 days. So, the interest for this period will be 60 x $345/365 = $168.76.
The second installment will be $5000 + $168.76 = $5168.76.
For the third installment, the interest will be for 180 - 120 = 60 days. So, the interest for this period will be 60 x $345/365 = $168.76.
The third installment will be $5000 + $168.76 = $5168.76.
Therefore, each installment will be $5166.55, $5168.76, and $5168.76.
Explanation: