menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
PLEASE HELP!! .1.PS-8 A package of 6 pairs of insulated gloves costs $43.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
asked
Oct 28, 2024
234k
views
3
votes
PLEASE HELP!! .1.PS-8 A package of 6 pairs of insulated gloves costs $43.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
Mathematics
college
Erik Virtel
asked
by
Erik Virtel
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Answer:
Explanation:
divide $43.74 by 6 = 7.29 per pair
Gruenewa
answered
Oct 31, 2024
by
Gruenewa
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
To find the unit price of the pairs of gloves, divide the total cost by the number of pairs of gloves:
$43.74 ÷ 6 pairs = $7.29 per pair.
Mahmood Dehghan
answered
Nov 2, 2024
by
Mahmood Dehghan
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 3, 2021
18.7k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $43.14 what is the unit price of the pairs of gloves?
Under
asked
Oct 3, 2021
by
Under
9.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
18.7k
views
asked
Aug 24, 2022
210k
views
2.1.PS-8 Question Help A package of 4 pairs of insulated gloves costs $29.16. What is the unit price of the pairs of gloves?
Davide ND
asked
Aug 24, 2022
by
Davide ND
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
210k
views
asked
Jan 2, 2021
66.6k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $52.74. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
Allenwoot
asked
Jan 2, 2021
by
Allenwoot
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
66.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org