20.1k views
2 votes
Data plans from phone company A costs $50.00 for 10G. Company B charges $65.00 for 12 G. Which is the better rate? PLEASE Show your work!!!!

User Nick Chubb
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

To find out how much each G costs for each company, we can use this equation:

  • Total price ÷ Number of G's = Each G's price

Fitting the company's number into the equation would look like this:

  • Company A: 50 ÷ 10 = 5

So, company A charges $5 for each G purchased.

  • Company B: 65 ÷ 12 = 5.42 (Rounded to the nearest hundredth)
  • Company B charges $5.42 for each G purchased.

Therefore, company A charges $5 for each G, while company B charges $5.42, making company A have a better rate.

User Lanrat
by
7.3k points