13.7k views
5 votes
Sally deposits $10,000 into an account that pays 4.7% interest compounded yearly. What is the balance after 5 years?

User Sam Cogan
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$12,581.53

Explanation:

The balance of an account after having interest compounded annually can be represented using the equation:


A = P(1 + r)^(t)

where
A is the final balance,
P is the principal (starting amount),
r is the rate of interest, and
t is the number of years that interest is applied.

We can plug the given values into this equation and solve for
A.


P = \$10,000
r = 4.7\%
t = 5


A = 10,000(1 + 4.7\%)^(5)


A \approx \$12,581.53

So, Sally's balance in an account that had $10,000 before being compounded for 5 years at an interest rate of 4.7% is $12,581.53.

User Bennybdbc
by
6.6k points