153k views
0 votes
a transformer is required to give 120 volt from 240 volt mains. if they primary has 5,500 tons how many turn s has the secondary ​

User Isa A
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

The turns ratio between the primary and secondary of a transformer can be calculated as follows:

Turns ratio = Secondary voltage / Primary voltage

So, in this case:

Turns ratio = 120V / 240V = 1/2

Since the turns ratio is the ratio of the number of turns in the secondary to the number of turns in the primary, the number of turns in the secondary can be found by:

Secondary turns = Primary turns / Turns ratio

In this case, with a primary of 5,500 turns:

Secondary turns = 5,500 turns / (1/2) = 11,000 turns.

So the secondary has 11,000 turns.

User Rodolfo Carvalho
by
7.5k points