213k views
5 votes
1. Bargain Deli's 1.5 pound package of sliced

ham sells for $4.80. Deli Market's 2 pound
package of sliced ham sells for $5.80. Which
brand of ham is the better buy? What is the
cost per pound of the cheaper brand?

1 Answer

3 votes

Explanation:

The better buy is Bargain Deli's sliced ham as it is cheaper per pound. The cost per pound of Bargain Deli's sliced ham is $4.80/1.5 = $3.20 per pound.

User Omittones
by
7.2k points