61.9k views
2 votes
What is the number of moles in 3.88 g of NO2

User Blakkwater
by
6.9k points

2 Answers

4 votes
0.0843

14n+16o+16o=46

3.88/46 = 0.0843
User Edy
by
7.5k points
5 votes

Answer:

0.0843 moles

Step-by-step explanation:

The molar mass of NO2 is 46.0055 g/mol

To solve for the number of moles you will need to use stoichiometry.


\frac{3.88g}{}*(1 mol)/(46.0055 g) =0.084338 moles

Use sig figs to round.

User Tinea
by
6.5k points