194k views
3 votes
A cello string vibrates with a frequency of 64 Hz. If the wavelength of t waves in the string is 180 cm, calculate the wave speed.​

1 Answer

4 votes

Answer:

V=115.2m/s

Step-by-step explanation:

V=fλ

where v=wave speed,f=frequency,λ=wavelength

convert 180cm to m

1.8m

V=64×1.8

V=115.2m/s

User Yildirim
by
6.9k points