182k views
1 vote
If 8 cakes cost 62.40 how much would 3 cakes cost

User Adar Hefer
by
6.8k points

2 Answers

1 vote

One cake costs 62.40/8 = 7.80.

So, 3 cakes would cost 7.80 * 3 = 23.40.

User Cloudhead
by
6.9k points
2 votes

Answer: $23.40

Explanation: First, you divide $62.40 into eight cakes to see how much one cake costs which is $7.80 per cake. Then, you multiply that times three to see how much three cakes costs which is $23.40.

If you have any additional questions, just ask me

User WantTheBest
by
7.1k points