182k views
1 vote
If 8 cakes cost 62.40 how much would 3 cakes cost

User Adar Hefer
by
7.8k points

2 Answers

1 vote

One cake costs 62.40/8 = 7.80.

So, 3 cakes would cost 7.80 * 3 = 23.40.

User Cloudhead
by
8.0k points
2 votes

Answer: $23.40

Explanation: First, you divide $62.40 into eight cakes to see how much one cake costs which is $7.80 per cake. Then, you multiply that times three to see how much three cakes costs which is $23.40.

If you have any additional questions, just ask me

User WantTheBest
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.