147k views
4 votes
thomas buys a case of bottled water. the case contains 36 bottles of water and costs $4.69. thomas will sell each bottle of water for $0.75 at a school event. how much profit will thomas earn if he sells all the bottles of water

1 Answer

6 votes

Answer: $ 0.62

Explanation:

First, find out the cost of each bottle:

$4.69/ 36 bottles = $0.1297

= $0.13

Therefore, the profit is:

$0.75 - $0.13 = $ 0.62

User Curran
by
7.5k points