96.0k views
0 votes
Q1. If the facility treats 16,000,000 liters of water per day, and 25,000 milligrams of ozone is used for processing the water, what is the ratio of ozone used to the total amount of water treated per day?​

User Flo Rahl
by
6.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The ratio of ozone used to the total amount of water treated per day can be calculated as follows:

Ozone used = 25,000 mg

Amount of water treated = 16,000,000 liters = 16,000,000 x 1000 ml = 16,000,000 x 1000 x 1000 mg = 16,000,000,000,000 mg

Ratio of ozone used to water treated = 25,000 / 16,000,000,000,000 = 1.5625 x 10^-11

So, the ratio of ozone used to the total amount of water treated per day is approximately 1.5625 x 10^-11.

User Lisseth
by
7.1k points
4 votes

Answer:


15.625*10^(-4) miligrams of ozone / liter of water.

Explanation:

1. Identify the data.

16,000,000 liters of water

25,000 milligrams of ozone

2. Create the ratio of ozone.

A ratio is basically telling how much of one thing corresponds to a unit of another thing. Hence, let's express this as a division in the following fashion:


(25,000)/(16,000,000) =\\ \\(0.0015625)/(1) =\\ \\(15.625*10^(-4) )/(1)

3. Express as a ratio of units.


15.625*10^(-4) miligrams of ozone / liter of water.

User Sndn
by
7.8k points