Answer:(iii) To find the maximum area of the rectangle, we can use the formula for the area of a rectangle, A = lw, where l is the length and w is the width. Since the wire is 40 cm long, we have l = 40 cm - x cm = 40 - x cm. The maximum area occurs when the length and width are equal, so we set l = w and solve for x:
40 - x = x
2x = 40
x = 20
So, the maximum area of the rectangle is A = lw = (40 - x)x = (40 - 20) * 20 = 20 * 20 = 400 cm².
(iv) To show that the maximum area is only possible if the shape formed is a square, we use the result from part (iii) that the maximum area occurs when the width x = 20 cm. If the width is less than 20 cm, the length will be greater than 40 - x, and the area will be smaller. If the width is greater than 20 cm, the length will be less than 40 - x, and the area will be smaller. So, the maximum area is only possible if x = 20 cm, which means the rectangle is a square.
Explanation: