86.6k views
1 vote
you spend $40 on 5 pounds of concrete. what is the unit rate in dollars per pound Someone please help me

User Rducom
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

you got 5 pounds for 40 dollars

so you'll divide 40 dollars by 5 pounds. it will give you dollars per pound price

40/5

=$8

User HEX
by
7.9k points
0 votes

Answer:

8

Explanation:

5 pounds = 40$

1 pound = x$

x$= 1 ×40 /5

x$=8

User Joe Linoff
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories