119k views
5 votes
Large cheese pizza costs $7.50. Diego has $40 to spend on pizzas. How many large

cheese pizzas can he afford? (I need to be able to show my work!!)

User Neohope
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

5.33333333333

Explanation:

Because 40 divided by 7.50 is 5.33333333333 but if you want to simplify it then it will be 6

User Turushan
by
8.2k points