49.2k views
4 votes
Please helpppppppppp!!!!1!!!!!

Please helpppppppppp!!!!1!!!!!-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.45 per ounce

Explanation:

You want the unit rate of $6.99 for 15.4 ounces.

Rate

To find the cost for 1 ounce, divide the cost by the number of ounces:

$6.99/(15.4 oz) ≈ $0.454 /oz

Rounded to the nearest cent, the cost is $0.45 per ounce.

<95141404393>

Please helpppppppppp!!!!1!!!!!-example-1
User RAmAnA
by
6.8k points