Answer:
$0.45 per ounce
Explanation:
You want the unit rate of $6.99 for 15.4 ounces.
Rate
To find the cost for 1 ounce, divide the cost by the number of ounces:
$6.99/(15.4 oz) ≈ $0.454 /oz
Rounded to the nearest cent, the cost is $0.45 per ounce.
<95141404393>