75.9k views
4 votes
What is the average speed of a car that travels 400.0 km in 4.5 hours?

2 Answers

4 votes

Answer:

88.88 km/h

Step-by-step explanation:

for others who need more verification! just to make sure yes it's true.

User Ilyas Serter
by
8.1k points
5 votes

Answer:

88.88 km/h

Step-by-step explanation:

Speed = Distance/Time

Given,

Distance = 400.0 km

Time = 4.5 hours

S = 400/4.5

= 88.88 km/h

Hence, the average speed of the car would be 88.88 km/h


Hope it helps!

User Macarthy
by
7.2k points