169k views
3 votes
The local grocery store is having a sale on sports drinks. For a particular brand of sports drink, an 8 -pack of 12 -ounce bottles costs $4.88. What is the unit price (per ounce) for the sports drink? Round your answer to the nearest cent.

User MattW
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer: 5 cents per ounce

Work Shown:

1 bottle = 12 ounces

8 bottles = 8*12 = 96 ounces

96 ounces of drink cost $4.88

Divide the cost over the number of ounces to get the unit price.

4.88/96 = 0.050833 approximately

This then rounds to 0.05 dollars per ounce, and that converts to 5 cents per ounce

User Amit Chahar
by
6.9k points