190k views
1 vote
A 22 oz bottle of dish soap sells for $13.64.

A 29 oz bottle of dish soap sells for $18.85.

The unit price of the 22 oz bottle is $______per oz

The unit price of the 29 oz bottle is $______per oz

Which of the two is a better deal?

1) The 22 oz bottle for $13.64
2) The 29 oz bottle for $18.85

2 Answers

5 votes

Answer:

The unit price of the 22 oz bottle is $0.62 per oz

The unit price of the 29 oz bottle is $0.65

The 22 oz bottle for $13.64 is a better deal

Explanation:

For the unit price of the 22 oz bottle, divide 13.64 by 22, which will give you 0.62.

For the unit price of the 29 oz bottle, divide 18.85 by 29, which will give you 0.65.

User EraBoss
by
6.8k points
2 votes
The unit price of the 22 oz bottle is $0.62 per oz
The unit price of the 29 oz bottles is $0.65 per oz
Answer: 2) the 29 oz bottle for $18.85
User Jgmjgm
by
7.7k points