235k views
1 vote
Benjamin threw a rock straight up from a cliff that was 160 ft above the water. If the height of the rock h, in feet, after t seconds is gren try the agunton he =161 + 1081 & 160, how long wilt i take for the rock to hit the vatar?

User Brnrd
by
7.0k points

1 Answer

0 votes
The rock will take about 2.46 seconds to hit the water.

The calculation for this can be found by using the following formula:

"Time = the horizontal distance (in this case, the height of the cliff) divided by the speed of the object being thrown."

H = 160 ; t = 2.46
User Andrii Abramov
by
6.7k points