206k views
3 votes
A bag of peanuts costs $2.16 and a granola bar costs $1.08. A group

of 4 friends buys 3 bags of peanuts and 1 granola bar to share. They
decide to split the cost equally. How much does each friend pay?

User Grv
by
8.4k points

1 Answer

3 votes
$1.89 Should be the right answer im not fully sure but u could check if u want i did this math in my head
User Hrundik
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.