89.1k views
3 votes
Pls help plssssss
it would really help

Pls help plssssss it would really help-example-1
User Frank Drin
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

x = 2.29cm

Explanation:

From the picture below we are given a right angle triangle and asked to find the value of x. We can use the SOHCAHTOA principle to find the side x.

Base on the angle given the adjacent side of the triangle is x while the hypotenuse is given as 4 cm. Let's find the value of x .

cos 55° = adjacent/hypotenuse

cos 55° = x/4

cross multiply

x = 4 cos 55°

x = 4 × 0.57357643635

x = 2.2943057454

x ≈ 2.29 cm

User Blech
by
7.7k points