Answer:
$0.139/oz
$2.224/lb
Explanation:
1 lb = 16 oz
10 oz Ă— (1 lb)/(16 oz) = 0.625 lb
$1.39 for 10 oz of ketchup =
= $1.39 / 10 oz = $0.139/oz
= $1.39 / 0.625 lb = $2.224/lb
8.6m questions
11.2m answers