16.6k views
3 votes
1.39 for 10 oz of ketchup

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.139/oz

$2.224/lb

Explanation:

1 lb = 16 oz

10 oz Ă— (1 lb)/(16 oz) = 0.625 lb

$1.39 for 10 oz of ketchup =

= $1.39 / 10 oz = $0.139/oz

= $1.39 / 0.625 lb = $2.224/lb

User Fino
by
7.4k points